english English

Leven op een wolk: Dropbox

Eén van de interessantste "Twitter trending topics" van de laatste maanden was ongetwijfeld Dropbox. Ook op kantoor waren enkele collega's razend enthousiast over deze dienst/tool. Een bezoekje aan www.dropbox.com leerde me het volgende.

Dropbox headerafbeelding


"Dropbox is software that syncs your files online and across your computers."


Wat is Dropbox?

Online opslag

Dropbox biedt online opslag aan van 2GB (gratis) tot 100GB ($200/jaar). Ze beheren zelf geen servers maar maken gebruik van het beveiligde en zeer betrouwbare Amazon's Simple Storage Service (S3). Verwijderde bestanden kunnen tot 30 dagen lang worden teruggezet of zelfs oneindig mits bijbetaling.

Bestandsdeling

Dropbox bestandsdeling

Het is gemakkelijk om bepaalde bestanden of mappen publiek beschikbaar te maken. Via een URL kan iedereen dan aan dit specifiek bestand. Je kan ook mappen delen met andere Dropbox gebruikers. Zo kan bv iedereen binnen Inventis bestanden toevoegen en verwijderen van onze gedeelde folder.

Synchronisatie

Dropbox synchronisatie

Het grootste voordeel van Dropbox is de synchronisatie tussen de online opslag en één of meerdere PC's. Na het installeren van een kleine tool (Mac, Windows, Linux) wordt er een "Dropbox" folder aangemaakt op je computer waarin je online data wordt gedownload. Van zodra je er een bestand aan toevoegt of wijzigt merkt de tool dit op en wordt het bestand geupload naar je online folder. In tegenstelling tot veel andere "online backup" software is Dropbox ontzettend simpel en werkt het gewoon.

Gebruik je meerdere PC's met Dropbox? Geen probleem. Na het opstarten worden de wijzigingen direct binnengehaald. Vaak is je Dropbox map al bijgewerkt voor je de kans hebt een document te openen.

Installatie

De registratie en installatie van Dropbox kan niet gemakkelijker:

  1. Ga naar www.dropbox.com en registreer je voor een gratis account
  2. Installeer de Dropbox tool
  3. Kopieer bestanden naar de Dropbox map op je computer

Nergens en toch overal

Na een tijdje te hebben gewerkt met deze tool vond ik het vervelend om steeds bestanden te moeten kopiëren naar de lokale Dropbox map en om te weten welk document nu precies het nieuwste was. Het synchroniseren gebeurt dan wel allemaal feilloos en op de achtergrond, maar toch vond ik het omslachtig om steeds mijn bestanden handmatig te moeten kopiëren nadat ik iets wijzigde in mijn lokale "Documenten", "Afbeeldingen" of "Websites" map.

De oplossing was simpel: vergeet je lokale mappen en werk uitsluitend op Dropbox. In slechts enkele stappen is het mogelijk om je documenten en afbeeldingen door Dropbox te laten beheren terwijl het lijkt alsof je gewoon lokaal werkt.
De volgende stappen richten zich op Mac OS, maar zijn praktisch identiek voor Windows of Linux.

1. Kopieer je documenten naar de Dropbox map

Dropbox map

Om verwarring met gedeelde mappen te vermijden heb ik eerst een map "Dirk" aangemaakt met daarin een kopie van mijn lokale mappen "Pictures", "Documents", "Development" en "Sites". Kies zelf welke je overal ter wereld beschikbaar wil hebben. Handig om te weten is dat Mac OS X enkele mappen automatisch vertaalt naar het Nederlands. Op het bestandssysteem hebben ze echter nog steeds hun Engelse naam.

2. Verwijder je lokale mappen

Verwijderen lokale mappen

Nadat je mappen helemaal geüpload zijn (dit wordt mooi weergegeven met icoontjes) kan je ze verwijderen van je computer. Aangezien "Pictures", "Documents" en "Sites" verplichte mappen zijn in OS X kan je ze niet via Finder verwijderen. Dit kan gemakkelijk via de Terminal:


	$sudo rm -r Pictures
	$sudo rm -r Documents
	$...

3. Leg links naar de Dropbox mappen

Lokale mappen

Nu moet je een symbolische link aanmaken voor iedere map die je net verwijderd hebt. Dit zorgt ervoor dat je in je home folder terug de net verwijderde mappen ziet, maar dat ze (onzichtbaar) verwijzen naar je Dropbox folder.

Belangrijk: deze symbolische links moeten hun Engelstalige naam hebben. Indien niet dan werken sommige applicaties mogelijk niet meer correct.


	$ln -s Dropbox/Dirk/Pictures Pictures
	$ln -s Dropbox/Dirk/Documents Documents
	$...

Merk op dat de snelkoppelingen in de linkerkolom van Finder gewoon blijven werken.

4. Werk verder alsof er niets gebeurd is

Nu komt het leukste gedeelte. Vanaf dit moment kan je de Dropbox folder gewoon negeren en op je computer werken alsof er niets veranderd is. Open documenten, bewaar afbeeldingen en ontwikkel websites zoals je al jaren doet. Dropbox houdt zich op de achtergrond bezig met het synchroniseren zonder dat je er iets van merkt.

Herhaal stappen 2 en 3 gerust op je laptop of tweede computer.

Ben je tevreden? Nodig dan vrienden uit voor Dropbox om zo gratis opslagruimte bij te krijgen of neem een abonnement van 50GB of 100GB.

Overwegingen en nadelen

Ook al ben ik zeer tevreden over Dropbox, toch zijn er zeker nadelen en risico's aan verbonden.

Security / privacy

Je gegevens staan veilig en gecodeerd op de cloud service van Amazon. Toch moet je rekening houden met het feit dat een map snel publiek is gemaakt binnen de webinterface. Blijf ook zeker niet ingelogd op de website als je gebruik maakt van een publieke- of werk PC.

Betrouwbaarheid

Een groot voordeel van Dropbox is dat je gewoon lokaal met je bestanden werkt. Ook al houdt Dropbox ermee op of zijn er technische problemen, dan kan je nog gewoon verder werken. Toch zou ik het niet helemaal als alternatief voor een echte backup beschouwen. Geregeld een backup nemen op bv een externe schijf is nog altijd aangeraden.

Snelheid

Het uploaden en downloaden gaat zeer snel, maar ik merk wel een duidelijke vertraging op bij het starten van mijn computer of het kopiëren van mappen. De grootste boosdoeners zijn mappen met veel kleine bestanden. Nadat ik enkele mappen met tienduizenden logbestanden (websites) leeg maakte ging alles direct een stuk vlotter. Controleer dus zeker of dit bij jou het geval is.

Werk je thuis met meerdere computers/laptops? Vink dan zeker de "LAN sync" optie aan. Vanaf dan synchroniseer je rechtstreeks over je netwerk zonder eerst langs de Dropbox servers te moeten gaan.

Mobiele toegang

Zowel de mobiele site als applicaties (iPhone, Android) zijn gemakkelijk in gebruik. Zet zeker de wachtwoordbeveiliging aan in de applicatie!

Beta versie

Op dit moment wordt je volledige Dropbox map gedownload op iedere PC waar je de tool installeert. Op bv je werk kan het handig zijn om slechts enkele mappen te synchroniseren. Installeer de beta versie om deze mogelijkheden te testen.
Op eigen risico natuurlijk..

Begin er aan

Is je interesse gewekt? Registreer je dan meteen voor een gratis account.

Referenties

RSS reacties feed

15 reacties tot nu toe

Glenn Veugen

Glenn Veugen zei 1 jaar geleden:

Goed artikel Dirk. Ik gebruik Dropbox nu ook al ruim een jaar, en ben er zeer tevreden over. Zo gebruik ik sindsdien nog amper opslagmedia als USB-sticks, via de Public folder kan ik bestanden simpel publiek toegankelijk maken en de link even door mailen.
Judith

Judith zei 1 jaar geleden:

Ik gebruikte ook Dropbox, tot het me begon te dagen: 'he het is gratis, wat als er ooit iets fout gaat?'. Ik ben er vanaf gestapt toen. Ik vertrouw de service niet. Je komt moeilijk in contact met medewerkers en mijn files zijn me net iets te veel waard om aan een gratis service toe te vertrouwen. Een service die dan ook nog eens duizenden klanten heeft en voor wie ik niet belangrijk ben.
Dirk Bonhomme

Dirk Bonhomme zei 1 jaar geleden:

Judith,

Persoonlijk vind ik het een beetje flauw dat je hier als medewerker van Nomadesk een vals bericht over je concurrent plaatst. Dropbox biedt gratis beperkte opslag aan maar is verder gewoon betalend. Afgelopen weekend heb ik een bericht gestuurd naar een medewerker en had binnen twee uur een vriendelijke reactie terug. Van mijn kant dus niets dan lof over het bedrijf achter Dropbox.

Mijn oog is gevallen op deze dienst omdat het zo werd aangeprezen op o.a. Twitter en omdat het werkelijk zo simpel werkt als ze beloven. Mocht ik een tijdje terug meer over Nomadesk gelezen hebben dan was dat misschien mijn uiteindelijke keuze geweest.

Dus hier gratis reclame:
Belgisch alternatief voor Dropbox => Nomadesk (www.nomadesk.com/)
Ben Jansen

Ben Jansen zei 1 jaar geleden:

En tot 8 gig gratis als je vrienden uitnodigt!
Judith

Judith zei 1 jaar geleden:

Dirk

Inderdaad ik ben een medewerker bij Nomadesk, maar dat staat los van mijn ervaring. Ik heb Dropbox meer dan een half jaar geleden geinstalleerd en gebruikt. Ik was tevreden van de werking en zeker van de userfriendlyness. Ik heb hen echter proberen te contacteren en geen antwoord gekregen (daar lieg ik heus niet om).
UIteindelijk was voor mij veiligheid en het gevoel dat ik ergens terecht kon met mijn vragen belangrijker dan het gemak waarmee je Dropbox gebruikt.

(Deze feiten dateren dan ook van voor mijn job bij Nomadesk)
Bramus!

Bramus! zei 1 jaar geleden:

Reeds twee jaar Dropbox gebruiker (sinds vorig jaar betalend zelfs) en énorm content ervan. Je kan er zelfs zotte dingen mee doen :-)
Maarten Tibau

Maarten Tibau zei 1 jaar geleden:

Ik gebruik nu Dropbox 2 jaar en ik zou het gewoon NIET meer kunnen missen. Nooit meer schrik om je bestanden te verliezen, altijd en overal aan je bestanden kunnen... zo simpel en gratis echt een GEWELDIGE dienst. Ik snap niet dat niet meer mensen er gebruik van maken!

't Engiste minpunt vind ik hun keuzemogelijkheden in de betalende pakketten die ze aanbieden, hier zouden er nog een paar bij mogen komen, maar het leuk is dat Dropbox heel dicht bij z'n gebruikers staat en dat je zelf voorstellen kan doen via Votebox, andere gebruikers kunnen deze dan steunen etc...

Hier eens een kijkje nemen : Votebox

@Judith... je opmerking .. ik vertrouw de service niet, dat vind ik wel enorm kort door de bocht. Wat is er niet te vertrouwen aan? Alles staat duidelijk vermeld op hun website...

Echt Dropbox is in mijn ogen een prachtige applicatie en bedrijf, onmisbaar voor mij.
Judith

Judith zei 1 jaar geleden:

Maarten

Wat als Dropbox down is? Dan kan ik nog aan mijn files op mijn pc. (hun argument op de website)
Hoera! Dan kan ik evengoed geen cloud computing gebruiken. Aangezien ik constant werk tussen meerdere computers (als in: elke minuut, want ik werk vaak tussen Mac en Windows), vind ik dat niet echt geruststellend. Ok, wat is de kans dat het down gaat? Waarschijnlijk niet veel, maar toch vermijd ik het risico liever.

Ik kreeg geen antwoord op mijn vragen. Het eerste wat ik dan bedenk is: wat als er iets is met mijn files en ik dan ook geen antwoord krijg?

Ik wil mijn elektronische bestanden niet verliezen of kwijt raken, daarom vertrouw ik ze liever toe aan een kleiner bedrijf. Dat dat kort door de bocht is, akkoord. Maar mijn ervaring leert me dat grote bedrijven soms geen zorg dragen voor een individuele consument. En ik voorkom liever dan dat ik genees.
Bert Lempens

Bert Lempens zei 1 jaar geleden:

Dropbox is echt awesome :)

Wij gebruiken vooral de "shared folders" om in een groepswerk een map te hebben om iedereen up-to-date te houden :) gewoon bestand uploaden en de rest van het team kan direct de veranderingen zien...
Unexpected

Unexpected zei 1 jaar geleden:

Ik ben ook al jaren fan van Dropbox en zou niet meer zonder kunnen. Via friends heb ik mijn volume al kunnen verhogen, maar het zou nog meer mogen zijn en misschien dat ik daardoor over ga tot de betalende versie...

De opmerking van Judith vind ik ook serieus kort door de bocht. De service is niet gratis, enkel de light-editie is gratis voor de kleine gebruikers. Ik heb hun support nog niet nodig gehad, maar als je enkel klant mag zijn bij "kleine" bedrijven, dan koop je geen Apple, geen Windows, geen ... en dan hoop ik trouwens dat Nomadesk nooit groot wordt want anders ga je dat ook moeten buiten gooien ;-).

Dropbox is een blijver en zeker en vast aan te raden voor elke "online" user. En het is gratis tot 2GB, wat voor de meeste mensen meer dan genoeg zal zijn (en je kan zoals gezegd tot 8GB expanden via friend invites).

Kortom: aanrader.
Maarten Tibau

Maarten Tibau zei 1 jaar geleden:

@Judith

"Wat als dropbox down gaat?" ... Ik weet niet maar 't gaat hier over een cloud computing, als dat down moet gaan, dan moet het toch al zeer serieus zijn en dan ligt er wel meer uit. En ik denk niet dat DropBox van de ene op de andere dag zou beslissen ermee op te houden.
En ja als het dan toch zou gebeuren ... je kan dan nog steeds verder werken op je lokale PC, je bestanden zijn echt niet verloren.

Het is ook trouwens mogelijk DropBox op een eigen server te laten draaien, dus als je dubbel zeker wilt zijn, dan installeer je zoiets. Dan kan je bij downtime toch nog altijd makkelijk blijven verder werken, dat lost jou probleem direct op.

Ik snap dat je de diensten van je werkgever graag naar voren wilt schuiven, maar de argumenten die je aanhaalt vind ik persoonlijk zeer magertjes en soms een beetje absurd, no offence.
Suddenelfilio

Suddenelfilio zei 1 jaar geleden:

Ik heb ook al een hele tijd Dropbox, maar gebruik het eigenlijk niet voor meer dan enkele files. Ik gebruik aan de andere kant dageliljks Zumodrive. Beetje vergelijkbaar met dropbox misschien wel wat minder toetsers en bellen, maar juist wat ik zoek en de prijs is ook niet slecht. Ze hebben ook een gratis versie, maar die was ik snel ontgroeit.

Binnenkort brengt Microsoft ook een soortgelijke dienst uit Windows Live Sync (hoe origineel) is gebasseerd op de vroegere, nooit uit beta geraakt Live Mesh service. Oorspronkelijk gebruikte ik Live Mesh maar aangezien het bijkopen van online storage daar niet ging ben ik op zoek gegaan naar een andere oplossing en zo bij zumodrive uitgekomen. Nu is Live sync gelinkt aan je skydrive account waar je wel storage kunt bijkopen.

Onlangs ben ik ook gebruiker geworden van cloudfiles bij Rackspacecloud.com en daar betaal je 0.015 dollar per GB storage per maand. Heb al eens gekeken voor enkele sync clients, maar tot nog toe geen gevonden. Zou anders ook wel interessant zijn.

Wat ik een nadeel vond aan dropbox is dat het in een folder werkt (toen ik het probeerde toch) terwijl zumodrive een virtuele drive bijmaakt en het dus lijkt of je een aparte schijf hebt voor je zumo bestanden. Je kan zelf kiezen hoeveel schijfruimte je wil beschikbaar stellen. Zumodrive ondersteunt namelijk dat je niet de volledige bestanden op je pc synced, maar enkel file pointers die als je ze opent dan het bestand eerst streamen en vervolgens downloaden naar je schijf. Daarnaast kan je ook kiezen dat bepaalde folders in je zumodrive altijd lokaal gecached worden.

Dus ja moest je ook eens iets anders als dropbox zoeken dan kan ik zumodrive zeker aanraden.

Andere gelijkaardige services zijn:
- nomadesk
- sugarsync
- spideroak
- Mozy home
- Box.net
- iDisk
- ...
Tom Hermans

Tom Hermans zei 1 jaar geleden:

Goed artikel,

werk nu ook al enige tijd met dropbox, en niets dan lof. Dankzij de friend invites nu ook een box van 5Gb, ideaal voor snel zaken te delen via de PublicLink methode.

En met de API's kan je ook mooie dingen maken, zoals voor een klant een webapp gemaakt waarmee fotografen beeldmateriaal makkelijk beelden in zijn dropbox kunnen gooien, zonder zelf account te hebben.

En de mobile app is ook erg handig, pdf op werk in dropbox gooien, on-the-go document lezen.. easy

Tom.
Pieter Brat

Pieter Brat zei 1 jaar geleden:

Mooi artikel.

Wij gebruiken zelf Google Apps Premier edition. Ik heb nog niet de kans gehad om dat eens te vergelijken met Dropbox. Ik ben dus zeer benieuwd in hoeverre gecombineerd gebruik interessant kan zijn.

Pieter
Ruud Kraus

Ruud Kraus zei 38 weken geleden:

Ik heb dropbox nu 2 jaar betalend en ben zeer tevreden. De (zakelijke)map word op 3 computers synchroon gehouden en binnen kort nog op een 4de. Werkt perfect. De 4de computer is dus ook heel gemakkelijk in het groepje mee geïnstalleerd. Dit heeft me ook naar dropbox gedreven. Ooit al een HHD crash gehad. Ppfffff . Nou dat probleem doet zich helemaal niet meer voor. Als een HHD crasht, installeer je een nieuwe je logt weer in en binnen enkele uren is je computer weer helemaal mee. Je hebt dus met 4 computer -- 5 kopieën (server meegerekend). Kan het nog veiliger. Trouwens als dropbox 'down' draait alles gewoon door hoor. Intern blijft alles synchroon lopen over lan. Wanneer dropbox weer online is, haalt die alles op wat erbij is gekomen.
Het werkt gewoon !!!

Reageer op dit artikel

Toegelaten tags: <a href="" title=""> <code> <em> <strong>

RSS Feed

Bekijk alle tags

Laatste reacties

  • Fabio Maggio: @Tom Claus: bedankt!
  • Tom Claus: @Filip Bedankt voor de tip, CouchDB gaan we zeker even mee bekijken. @Fabio Deze...
  • Fabio Maggio: Is die presentatie van Masterizing PHP Data Structure ook nog ergens te bekijken?
  • Tom Hermans: Thx Tom, schone samenvatting en een massa interessante links, ideaal voor mensen die die dag...
  • Filip Stas: Als MongoDb je al boeit zeker ook eens kijken naar couchbase ook zeker de moeite!