english English

Van PHP naar Office in 3 maanden

Na mijn opleiding Communicatie en Multimedia Design ben ik als webdeveloper aan de slag gegaan. Websites maken, PHP, CSS, xHTML, JavaScript, … Via eigenhandig geschreven code een project tot leven zien komen, het leek mijn toekomst. Toch had ik na enkele maanden het gevoel dat ik iets meer kon bijdragen aan het tot stand komen van een project. Daarom heb ik gesolliciteerd voor de functie van Project Manager bij Inventis.

Mijn doelstellingen die ik voor mezelf had vooropgesteld toen ik de job aannam, waren duidelijk: Ik wou een aanspreekpunt zijn voor de klant, ervoor zorgen dat de ontwikkelaars hun werk op een vlottere manier konden uitvoeren, op zoek gaan naar oplossingen en vooral projecten in goede banen leiden via mijn achterliggende kennis als ontwikkelaar.

Hoewel ik tijdens mijn opleiding een erg breed lessenpakket heb gehad en ik voor de verschillende domeinen reeds een beperkte voorkennis had, was projectmanagement toch een kleine sprong in de duisternis

De eerste maand

In eerste instantie was het belangrijk om het financiële aspect van een project te leren kennen en te beheersen. Uiteindelijk wil de klant een project dat de kostprijs waard is, maar moet er ook op gelet worden dat het project niet te ver over het vooropgestelde budget gaat. Dit inschatten en aanvoelen is niet zo makkelijk, en vergt heel wat ervaring. Gelukkig heb ik veel kunnen leren van collega Jan.

Mijlpalen van deze periode:

  • De eerste dag, spannend. Wat zal Inventis mij brengen? Hoe is de sfeer? Wat moet ik gaan doen?
  • De eerste mail versturen naar een klant. Nadat alles door Jan even nagekeken was, mocht ik op "versturen" klikken. Een onzeker gevoel.
  • Het eerste telefoongespek. Dit was mogelijk nog spannender dan mails versturen. Geen vangnet, geen controle. Eigen initiatief nemen.
  • De eerste meetings. In het begin ging ik met Jan mee naar meetings, om daar vooral te luisteren. Aandachtig luisteren en analyseren hoe gesprekken opgebouwd worden, en hoe je zo een meeting prettig kan laten verlopen. Na verloop van tijd voelde ik echter wel dat ik ook nuttige inbreng had, dus al vlug kon ik mijn steentje bijdragen aan de verschillende meetings.

De tweede maand

Na een maand vooral de financiële kant van een project te zien, prijsschattingen en offertes, was het nu tijd voor een nieuwe belangrijke ontwikkeling. Ik mocht mee de conceptuele kant van projecten uitdenken en kreeg enkele lopende projecten toegewezen. De evolutie van Webdeveloper naar Project Manager begon nu pas duidelijk te worden. Zo kreeg ik op een zekere woensdag de opdracht om tegen vrijdag een bepaald project afgewerkt te hebben, maar kon er zelf niet aan werken. Project Managers zijn er om te plannen en te begeleiden. Niet om het werk uit te voeren. Door het sturen van het team en het nodige teamwork hebben we dit project goed kunnen afronden voor de vooropgestelde deadline. Het geeft echt een goed gevoel om zo een sterk team achter je te hebben staan.

Mijlpalen van deze periode:

  • De eerste goedgekeurde offerte. Thank god. Mijn werk werpt zijn vruchten af.
  • Begeleiden en opleveren van "mijn eerste project". Uiteraard niet echt mijn project. Alle eer naar de designers en ontwikkelaars. Zij maken het project tot een echt pareltje.
  • Restylen van de documenten. Rond de kerstperiode hebben Jente, Jan en ik ons bezig gehouden met het aanpassen van onze documenten. De facturen, offertes, communicatiedocumenten, … zien er veel beter uit en er is meer uniformiteit.

De derde maand

Tijd om alle registers open te trekken en het volledige werkpakket van een Project Manager op mij te nemen. Communicatie met de klant (e-mail, telefoon, fax, meetings, …), plannen en begeleiden van de ontwikkelaars, budgetten beheren, … give it to me baby.

Uiteraard verloopt niet alles onmiddellijk van een leien dakje. Doordat ik merk dat alles combineren toch zeer veel werk is, is het erg belangrijk om goed aan time management te doen, niet enkel voor de developers, maar ook zeker voor mezelf. Daarom ben ik op het einde van deze maand begonnen met duidelijke schema’s te maken voor de developers, maar ook voor mij, om er zeker van te zijn dat alle taken naar behoren uitgevoerd worden.

Mijlpalen van deze periode:

  • Het gevoel van de controle lichtjes te verliezen ombuigen naar het compleet on top of my game zijn.
  • Het opstellen van mijn eigen planningsmethode en time management methode.
  • Geweldige projecten begeleiden.

En nu?

Voor mij persoonlijk zijn de afgelopen maanden een zeer leerrijke en positieve ervaring geweest. Ik heb zeer veel nieuwe dingen moeten leren. Elke dag is een uitdaging, maar dat vind ik wel tof. Het inwisselen van PHP naar Office is tot nu toe een spannende en leuke ervaring, en ik ben tot op de dag van vandaag nog steeds enorm blij dat ik de stap genomen heb.

RSS reacties feed

8 reacties tot nu toe

Toon

Toon zei 3 jaar geleden:

Mooie blogpost Niki!
Interessant om te lezen hoe de aanpassing is verlopen!
Doe zo voort!
Junni

Junni zei 3 jaar geleden:

Toffe post! Fijn om eens te lezen hoe je je kan opwerken van ontwikkelaar tot project manager. Welke tools gebruik je zoal om je job als PM te ondersteunen?
Christophe Peeters

Christophe Peeters zei 3 jaar geleden:

Geen idee of jullie bij projecten een bepaalde methodiek hanteren, maar bij ons wordt Prince 2 grotendeels aangehouden. Dat betekent heel vaak meer documenten opleveren, maar klanten zien dat als een vorm van professionalisme, zeker bij de grotere. Uiteraard moet niet elk project het volledige Prince 2-traject afleggen; voor kleinere projecten kan daar flexibel mee omgegaan worden.

Het behapbare "De Kleine Prince 2" is online raadpleegbaar. Nuttige informatie voor iedereen die met projecten in contact komt (niet enkel projectmanagers dus).
Niki Dubois

Niki Dubois zei 3 jaar geleden:

@Junni Op dit moment gebruiken we geen speciale software. Met zelf ontwikkelde Word en Excell bestanden komen we al een eindje in planning en opvolging.

@Christophe Ik maak nog geen gebruik van een speciale methodiek, of toch niet zo uitgesproken. Zelf ben ik wel een voorstander van een Agile methode, en probeer ik deze wel binnen te brengen in de projecten, maar niet op een erg uitgesproken manier...
Junni

Junni zei 3 jaar geleden:

Voor takenoverzicht, -verdeling, planning kan ik absoluut Redmine aanraden. Ik heb dit leren kennen via mijn vorig werk en heb het geïntroduceerd op het nieuwe werk, waar ze er direct lovend over waren. Werkt aangenaam en geeft zelfs een extra motivatie om je issues af te werken :)
Niki

Niki zei 3 jaar geleden:

@Junni moet ik zeker eens bekijken. Was gisteren even vergeten dat we wél Basecamp gebruiken (en in mindere mate Backpack), maar ik ben er niet helemaal tevreden over... Ik ga dus zeker eens kijken naar Redmine, thnx !
Junni

Junni zei 3 jaar geleden:

Basecamp ken ik en ziet er ook goed uit, maar heb er nog niet met gewerkt. Redmine is trouwens gratis ;)
Thomas Timmers

Thomas Timmers zei 3 jaar geleden:

Mooi post en mooi verhaal!
Het is wel nice om te zien dat iemand zo'n omschakeling van werk kan doen binnen hetzelfde bedrijf.
Nog veel succes/plezier met je huidige taak en dat je nog veel projecten succesvol mag managen !!

Mvg,

Thomas

Reageer op dit artikel

Toegelaten tags: <a href="" title=""> <code> <em> <strong>

RSS Feed

Bekijk alle tags

Laatste reacties

  • Fabio Maggio: @Tom Claus: bedankt!
  • Tom Claus: @Filip Bedankt voor de tip, CouchDB gaan we zeker even mee bekijken. @Fabio Deze...
  • Fabio Maggio: Is die presentatie van Masterizing PHP Data Structure ook nog ergens te bekijken?
  • Tom Hermans: Thx Tom, schone samenvatting en een massa interessante links, ideaal voor mensen die die dag...
  • Filip Stas: Als MongoDb je al boeit zeker ook eens kijken naar couchbase ook zeker de moeite!